Dzbanek do filtrowania wody – czy warto?

Jaki dzbanek do filtrowania wody wybrać i kupić
Jaki dzbanek do filtrowania wody wybrać i kupić?
18 listopada, 2020
Prawdy i mity o butelce filtrującej
Prawdy i mity o butelce filtrującej
18 listopada, 2020
Pokaż wszystkie

Dzbanek do filtrowania wody – czy warto?

Dzbanek do filtrowania wody - czy warto

Dzbanki filtrujące można dziś dostrzec niemal w każdym sklepie. Znajdziemy je nie tylko w tych sklepach z wyposażeniem AGD, ale też w popularnych dużych i mniejszych marketach. Wynika to z tego, iż mamy chyba coraz większą świadomość, że picie wody jest konieczne i ma ono zdecydowaną przewagę nad piciem każdych innych napojów, zwłaszcza słodzonych. Wzrasta też świadomość ekologiczna- coraz częściej zwracamy uwagę na to, co kupujemy i staramy się, by nie był to kolejny plastik w postaci butelki z wodą źródlaną, skoro w kranie mamy wodę nie gorszej jakości. Czy więc warto kupić dzbanek filtrujący i na jakiej zasadzie usuwa on zanieczyszczenia?

Woda kranowa czy na pewno taka zdrowa?

Przekonuje nas się z każdej strony, iż woda kranowa jest w 100% zdatna do spożycia, czysta i smaczna. Pierwsze dwie cechy są rzeczywiście prawdą (choć woda kranowa może mieć w sobie całkiem sporo zanieczyszczeń), natomiast rzadko kiedy woda z kranu nam smakuje i pasuje nam jej zapach. Z tego też względu chcąc ją pić na co dzień albo ją przegotowujemy albo poddajemy filtracji.

Bardzo często zanieczyszczamy swoje ujęcia wody (zwłaszcza, gdy mamy swoje własne studnie i np. niewłaściwie składujemy odpady), filtrowanie wody jest więc podwójnie konieczne. Kranówkę warto też filtrować ze względu na to, iż zanim dotrze ona do naszych kranów, przepływa przez całą sieć niekoniecznie czystych rur, z których to czerpie po drodze sporo zanieczyszczeń.

Dzbanek z filtrem zalety wyboru.

Najprostszą metodą na to, by mieć zawsze pod ręką czystą i smaczną wodę jest kupno dzbanka filtrującego. To naprawdę mała inwestycja, która zwraca się już w pierwszym miesiącu korzystania z dzbanka. Dzbanek filtrujący to wydatek rzędu 30-100 złotych (zależnie jakiej jest firmy, jaką ma pojemność i z czego jest wykonany), do tego dochodzi jeszcze konieczność kupna filtra raz w miesiącu za kilkanaście złotych.

Filtry, np. te stosowane w dzbankach Dafi, to połączenie węgla aktywnego wraz z żywicą jonowymienną. Żywica ma za zadanie zmiękczyć wodę kranową, natomiast węgiel wychwytuje z wody wszelkie zanieczyszczenia, nawet te najmniejsze jak chociażby bakterie.  Filtry węglowe usuwają chlor i jego pochodne, związki organiczne oraz metale ciężkie. Węgiel aktywny usuwa z wody lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy, benzen, związki trihalogenometanu, radonu oraz innych rozpuszczalników. W filtrach Dafi stosuje się węgiel kokosowy, a więc węgiel pozyskany ze spalonych łupin orzecha kokosowego. Węgiel taki ma bardzo duże właściwości absorpcyjne- może być użyty do filtracji nie tylko wody, lecz również innych rodzajów cieczy.

Dafi oferuje swoim klientom dzbanki wykonane ze szkła oraz z bezpiecznego tworzywa sztucznego. Zależnie od tego, co bardziej nam pasuje. Ich wysoka jakość wykonania jak i elegancki wygląd sprawiają, iż dzbanki te nadają się nie tylko do filtrowana wody, ale i do estetycznego jej serwowania. Wyposażone w specjalne wskaźniki, przypominają o comiesięcznej wymianie filtrów Dafi.