Jak filtrować wodę z kranu?

Jaki dzbanek do filtrowania wody wybrać i kupić
Jaki dzbanek do filtrowania wody wybrać i kupić?
18 listopada, 2020
Pokaż wszystkie

Jak filtrować wodę z kranu?

Jak filtrować wodę z kranu

Każdy z nas już na pewno wie, iż popularną kranówkę można pić bezpośrednio po nalaniu jej do szklanki, większość z nas nie jest jednak zadowolona z jakości wody kranowej, zwłaszcza z jej smaku i aromatu. Dlatego najczęściej wodę kranową gotujemy i dopiero wtedy ją wypijamy.  Nie ma prostszych i szybszych metod na smaczną wodę? Przecież gotowanie trwa nawet 5 minut, a wodę trzeba jeszcze ostudzić… Zdecydowanie lepiej i szybciej będzie więc wodę przefiltrować – dzbankiem, butelką lub innymi filtrami dostępnymi w asortymencie Dafi. Jak to robić i czego pozbędziemy się z wody filtrując ją?

Przestań pić wodę butelkowaną!

Picie wody butelkowanej to nabijanie samego siebie w… butelkę! W większości bowiem przypadków woda z butelki nie różni się znacząco ilością składników mineralnych w niej rozpuszczonych od wody kranowej. Po co więc wydawać 2zł na coś, co za kilka groszy można mieć z kranu? Nie mówiąc już nawet o kwestiach ekologii- bezsensem jest kupowanie ton plastiku, skoro w kranach płynie praktycznie to samo co w butelkach z etykietami znanych wód źródlanych, czasem mineralnych.

Dużo lepiej jest wyposażyć się w dobry filtr i w przeciągu kilku minut (jeśli używamy dzbanka) lub nawet bezpośrednio nalewać sobie czystej i zdrowej wody z kranu.

Jak filtrować kranówkę?

Kranówka jest zdatna do picia, ale mało komu smakuje- każdy to wie i zna. Jest jednak co najmniej kilka sposobów na poprawienie smaku i zapachu wody kranowej, dodatkowe jej oczyszczenie, a co za tym idzie podniesienie znacząco jej jakości. Sposoby na filtrowanie wody to:

– filtracja mechaniczna. Jak sama nazwa wskazuje filtracja taka usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, które możemy też nazwać stałymi. Należą do nich chociażby piasek, rdza, osady, żwirek i tym podobne niepożądane składniki wody, które najczęściej biorą się w wodzie na skutek zanieczyszczeń starych rur. Filtry mechaniczne to najczęściej stosowany rodzaj filtrów w instalacji domowej, wykorzystywany do wstępnego oczyszczania wody zarówno z ujęć indywidualnych, jak i z sieci wodociągowej. Wkłady filtrów mechanicznych powinny być regularnie wymieniane, gdyż mogą ulec zatkaniu,

– filtracja węglem aktywnym. Węgiel aktywny wykorzystywany jest w niemal wszystkich filtrach Dafi. Węgiel posiada bardzo duże właściwości absorpcyjne i usuwa z wody takie zanieczyszczenia jak chlor i jego pochodne, pestycydy, węglowodory, detergenty oraz metale ciężkie. Filtrów węglowych używa się zawsze wtedy, gdy trzeba poprawić smak, usunąć przebarwienia lub nieprzyjemny zapach chloru z wody wodociągowej,

– odżelazianie i odmanganianie wody. Ten rodzaj filtracji doskonale likwiduje wszelkie przebarwienia wody, które pojawiają się na skutek zbyt wysokiego stężenia związków żelaza, manganu oraz zanieczyszczeń stałych,

– filtry zmiękczające. Często w domach zmagamy się z twardą wodą. Zakamieniona woda powoduje awarię sprzętu hydraulicznego i AGD, jest też mnie smaczna niż woda bez kamienia. Twardą wodę zmiękcza się przy użyciu żywicy jonowymiennej, która występuje chociażby w filtrach w dzbankach i w butelkach Dafi.