Jaki dzbanek do filtrowania wody wybrać i kupić?

Jak filtrować wodę z kranu
Jak filtrować wodę z kranu?
18 listopada, 2020
Dzbanek do filtrowania wody - czy warto
Dzbanek do filtrowania wody – czy warto?
18 listopada, 2020
Pokaż wszystkie

Jaki dzbanek do filtrowania wody wybrać i kupić?

Jaki dzbanek do filtrowania wody wybrać i kupić

Czy wiecie, że w Polsce wyrzucamy w skali roku aż 3,5 milionów ton plastiku rocznie? To zatrważające, iż w czasach, gdy hipotetycznie tyle się mówi, by zerwać z tym co jednorazowe i szkodliwe dla planety, wciąż tyle plastiku zużywamy, a po zużyciu wyrzucamy. Warto więc starać się dobrymi nawykami zerwać ten trend i przestać kupować wodę butelkowaną. Można zastąpić ją np. dzbankiem filtrującym i mieć świeżą i czystą wodę zawsze pod ręką.

Czemu warto kupić dzbanek?

Jak już wspomniano, jedna z głównym zalet dzbanków filtrujących to to, iż ich używanie pozwalają ograniczyć, a nawet całkiem wyeliminować kupowanie wody w butelkach. Przyjmując, że dziennie wypijamy około 2 litry wody w butelce, rocznie wyprodukujemy aż 17 kilogramów plastikowych śmieci. Gdy używasz dzbanka potrzeba Ci jedynie kupić dzbanek oraz raz w miesiącu wymienić w nim filtr- jeden filtr przefiltruje nawet 150- 200 litrów wody (wszystko zależy od jej jakości). Filtr także ma plastikową obudowę (marka Dafi poddaje filtry recyclingowi), ale używając filtrów zamiast 17 produkujesz jedynie 2 kg odpadów. Nie kupując 2 litrów wody butelkowanej dziennie, a używając dzbanków także oszczędzasz pieniądze- w stali roku może to być nawet 600- 800 złotych!

Działanie dzbanka filtrującego jest dziecinnie proste- wystarczy nalać do dzbanka wody i odczekać ok. 2 minut. Woda po przefiltrowaniu jest gotowa do bezpośredniego spożycia.

Jaki dzbanek wybrać?

Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie mamy indywidualne potrzeby- dzbanki dostępne są chociażby w różnych pojemnościach. Można też wybrać dzbanek szklany lub wykonany z grubego plastiku- zawsze trzeba zwracać pilną uwagę na to, czy tworzywo, z którego wykonany jest dzbanek nie zawiera w sobie szkodliwego bisfenolu A. Bisfenol A zawarty jest w wielu opakowaniach, w tym w butelkach- jest to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Styczność bisfenolu A z jedzeniem lub z piciem skutkować może chorobami hormonalnymi (prowadzącymi nawet do bezpłodności), przyczyniać się może do otyłości i cukrzycy, a także ma działanie rakotwórcze. Dobre marki, jak Dafi, dbają o to, by w ich produktach bisfenol A nie występował.

Wkłady filtrujące w dzbankach są zazwyczaj takie same, jeśli chodzi o skład. Składają się z węgla aktywnego i z żywicy jonowymiennej. Najlepiej jest używać oryginalnych filtrów marki dzbanka, ale znaleźć można także filtry uniwersalne, które będą pasować do dzbanków różnych firm.

Jeśli zwracamy uwagę na detale, możemy wybrać dzbanek z danym typem wskaźnika. Dzbanki posiadają wskaźnik, który informuje nas o stopniu zużycia filtra oraz o konieczności jego wymiany na nowy. Wskaźniki mogą być manualne (ustawiane ręcznie), w postaci diody (dioda świeci na zielono, kiedy filtr działa poprawnie, a na czerwono, kiedy należy go wymienić), można też kupić dzbanek z wskaźnikiem LEDowym- ten wygląda najnowocześniej i najbardziej elegancko.

Najważniejsze jest, by wybierać produkty sprawdzonych firm, które tworzą rzeczy najlepszej jakości. Taką właśnie marką jest Dafi. Obecna w naszych domach już przeszło 30 lat. Oferta Dafi to różne dzbanki, w tym: Crystal, ASTRA MI, Astra Classic, Astra Unimax (klasyka Dafi), Mila, Luna, Omega. Dafi oferuje nam dzbanki o różnej pojemności i bogatym wachlarzu kolorystycznym- dla każdej kuchni!