Prawdy i mity o butelce filtrującej

Dzbanek do filtrowania wody - czy warto
Dzbanek do filtrowania wody – czy warto?
18 listopada, 2020
Filtrowana woda - nie tylko do picia
Filtrowana woda – nie tylko do picia
18 listopada, 2020
Pokaż wszystkie

Prawdy i mity o butelce filtrującej

Prawdy i mity o butelce filtrującej

Na pewno choć raz minęliśmy na półce sklepowej butelki z filtrem. Kiedyś moż było je kupić głownie w sklepach ze sprzętem AGD, a dziś są dostępne nawet w mniejszych i większych marketach. Zwłaszcza butelki marki Dafi- rodzimego i najbardziej rozpoznawalnego producenta. Butelki kuszą ciekawymi kolorami i wygodą użytkowania, a jakie krążą fakty i mity na ich temat?

Mit – butelki robione są ze szkodliwych tworzyw

Bisfenol A- to o nim zawsze myślimy, gdy mówimy o tym, że jakieś opakowanie jest szkodliwe. Bisfenol A to związek wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Najpowszechniej występuje w produktach z plastiku wykonanego z poliwęglanów, jego wpływ na organizm człowieka jest bardzo niekorzystny. Bisfenol A zagraża realnie metabolizmowi i prowadzić może to powstawania otyłości, cukrzycy, a nawet bezpłodności i chorób onkologicznych. Butelki Dafi produkowane są bez użycia bisfenolu A, co jest wyraźnie zaznaczone na nowym produkcie. Warto szukać takich butelek, które pozbawione są tej groźnej substancji, zwłaszcza gdy butelka ma być przeznaczona dla dziecka.

Fakt- węgiel to jeden z najlepszych filtrów

To zdecydowanie fakt- węgiel aktywny jest jednym z najlepszych filtrów do wody, który usuwa z niej nawet najmniejsze zanieczyszczenia łącznie z bakteriami. Filtr w butelce Dafi działa w momencie, gdy pijesz- przechylając butelkę do picia, woda przepływa przez filtr i oczyszcza wodę. Węgiel aktywny posiada właściwości usuwania z wody kranowej lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy, benzen, związki trihalogenometanu, radonu oraz innych rozpuszczalników, usuwa także chlor i jego pochodne, dzięki czemu woda jest smaczna i ma lepszy aromat.

Fakt- butelki z filtrem są bardzo wygodne

To także fakt. Dafi oferuje swoim klientom butelki o 3 pojemnościach, a więc każdy może dobrać butelkę do swoich indywidualnych potrzeb. Butelki są poręczne, świetnie układają się w dłoni, są bardzo lekkie, a by ich używać potrzeba nam jedynie kranu z bieżącą wodą tam, gdzie jesteśmy- na siłowni, w pracy, w szkole, na uczelni, etc.

Fakt- używanie butelki z filtrem jest opłacalne

Zdecydowanie. Kupno butelki to jednorazowy wydatek około 30 złotych, do tego trzeba będzie raz na 4 tygodnie dokupić jedynie filtr. Co ważne- jeden filtr jest w stanie przefiltrować nawet 150 l wody kranowej! Kupowanie wody w butelkach to zdecydowanie brak oszczędności- jedna butelka półlitrowa to około 1- 1,5 złotego, a więc wydatek kilkudziesięciu złotych na jedną osobę w rodzinie.

Fakt- używając butelek działamy proekologicznie

Chyba nikogo już nie trzeba specjalnie przekonywać do tego, jakim problemem i zagrożeniem dla planety jest dziś plastik. Tworzywa sztuczne okazały się tak przydatne, że od lat 50. XX wieku do 2015 roku wyprodukowaliśmy ich 8,3 mld ton. Z tego odpadami stało się aż 6,3 mld ton. Około 79% zużytych tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów. To realne zagrożenie dla całych ekosystemów. Dlatego będąc odpowiedzialnym trzeba starać się przechodzić na używanie wszelkich przedmiotów wielokrotnego użytku- w tym butelek z filtrem zamiast pić wodę butelkowaną.